Tábor 2014

  Máme tu podzim, nastal čas na ohlédnutí za letošním létem. Tak jako už po několik let zpět, i letos uspořádal TJ Jachting Libštát Letní výcvikový tábor na Orlické přehradě na Radavě.

   Tábor se uskutečnil v termínu 2.-9.8.2014. Čtrnáct dětí a šest členů doprovodu se po nezbytných přípravách opět vydalo vyzkoušet své schopnosti a odolnost na vodní hladinu Orlíku. Letos nejen na plachetnicích Optimist. Protože i mladí jachtaři stárnou – tedy rostou – využili jsme nabídku JC Písek a pronajali jsme pro „větší“ děti dvoumístnou plachetnici Cadet. Přes počáteční obavy se nakonec ukázalo, že děti mají o výcvik opravdový zájem a s Cadetem statečně vypluly krotit jihočeský vítr.

   Nesmíme ale zapomínat na naše elévy. Po absolvování nezbytné teorie usedli na Optimisty a po týdnu tréningu při závěrečných závodech někteří doslova šlapali na paty svým zkušenějším soupeřům.

   A protože náš tábor není striktně jen o výcviku, ale i o dalších zážitcích, přijali jsme nabídku člena našeho klubu, který na Radavě kotví se svou jachtou a jedno odpoledne jsme ve dvou skupinových plavbách na jeho lodi brázdili Orlík pod „velkými“ plachtami. Pro všechny opravdu neopakovatelný zážitek a myslím, že i motivace k další činnosti a práci v jachtařském úsilí. Tímto bych chtěla poděkovat majiteli lodě a členu našeho klubu Zbyňkovi Soldátovi a celé jeho rodině. Díky moc!

   Nelze nezmínit práci dalších členů realizačního týmu tábora. Ráda bych poděkovala Lucce Gardiánové – naší stálé instruktorce, bez které si už asi nikdo tábor nedovedeme ani nechceme představit. Instruktorům Zdeňkovi Láskovi, Martinovi Doležalovi a Martinovi Baškovi, kteří mají na starost mimo jiné i veškeré technické zajištění, pomocné instruktorce Tině Soldátové a Martině Matějkové, která  neúnavně pomáhala v kuchyni. Dále pak děkuji za spolupráci a podporu Z. Netřebskému, J. Chuchlíkovi, K. Hádkovi a OÚ Libštát.

   Dovolím si ještě trochu zavzpomínat na dobu před třemi lety, kdy jsme na tento tábor vyjeli s partou dětí jachtařinou nepolíbených. Všichni tehdy stáli před pro ně novým zážitkem, který se pro většinu z nich stal tak trochu drogou v tom nejlepším slova smyslu. Vědomí, že se na tábor těší a vracejí se k nám, i když někteří z nich už pomalu odrůstají táborovému věku, je pro nás velikou motivací k další práci a plánům na rozšíření možností výcviku na „větších“ plachetnicích.

   A abychom se podělili nejen o zážitky, ale i plány s dětmi a jejich rodiči, zorganizovali jsme se všemi také již tradiční potáborové setkání. Sešli jsme se 13. 9. 2014 na sále KD Libštát, který jsme stylově vyzdobili a ve spolupráci s obsluhou restaurace připravili občerstvení. Podnětné rozmluvy s rodiči a táborníky jsme proložili několika hrami (nejen pro děti) a strávili jsme tak velmi příjemné odpoledne. Jsme moc rádi, že pozvání mezi nás přijala dlouholetá členka klubu TJ Jachting Libštát – paní Jaruška Netřebská, a mohla se tak podělit o vzpomínky na tehdy nelehké začátky libštátského jachtingu.

   Letošní léto je sice za námi, ale už nyní je čas na přípravu dalšího tábora. Jsem moc ráda, že jsme postupně dali dohromady tým nadšenců, kteří pokračují v táborové tradici a svou práci s dětmi si dovedou společně užít. Naše úsilí je vidět na „našich“ dětech. Nejen, že se neustále zlepšují v „umění“ jachtingu, zároveň si osvojují morální hodnoty nezbytné pro tento sport. Jsou to oni, kteří nás nepřestávají inspirovat a jejich nadšení je pro nás hnacím motorem k další práci.

                                                                           Laďka Doležalová, hlavní vedoucí tábora TJ Jachting Libštát